Będą szczepić ciężarne Polki? “Korzyści przewyższają niebezpieczeństwa”

0
984
Szczepionka, kobieta w ciąży Źródło: Pexels, collage
Szczepionka, kobieta w ciąży Źródło: Pexels, collage

Kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i szef Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników prof. Mariusz Zimmer ocenił, że korzyści ze szczepienia kobiet w ciąży zdecydowanie przewyższają niebezpieczeństwa i ryzyko zachorowania i możliwości ciężkiego przebiegu choroby.

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników w najbliższych dniach ogłosi stanowisko w tej sprawie i zawrze w nim wytyczne i rekomendacje w sprawie szczepienia kobiet w ciąży.

– COVID-19 u kobiet w ciąży jest równie ciężką, makabrycznie ciężko przebiegającą chorobą. Więc na pytanie, czy szczepimy, odpowiadamy: tak. Drugie pytanie brzmi, jakie są kryteria i przeciwwskazania dla kobiet w ciąży. Głównie chodzi o tzw. chorobę zakrzepową – powiedział prof. Zimmer.

– Po naszych ponad rocznych obserwacjach i doświadczeniach wynika, że COVID to głównie dwa obszary zajęte w organizmie. To obszar płucny, który głównie zagraża życiu, bo doprowadza do niewydolności oddechowej. No i drugi obszar krzepliwości krwi, który doprowadza do zakrzepic, do zakrzepów. I tego się boimy również u kobiet w ciąży – mówił dalej.

Ciąża też może zwiększać ryzyko zakrzepów. O ich tworzenie oskarżana jest także szczepionka – AstraZeneca

Choroba COVID powoduje m.in. zakrzepy krwi (o ich tworzenie posądzana jest również m.in. szczepionka AstraZeneca). Według eksperta już sama ciąża zwiększa ryzyko zakrzepów. Mimo to, a może właśnie dlatego, ekspert twierdzi, że kobiety przy nadziei powinny się szczepić.

– Dlatego wprowadzenie kolejnego czynnika, który być może jest również czynnikiem zwiększającym krzepliwość, musi być bardzo roztropnie traktowany. Ale jeszcze raz podkreślę: ryzyko zachorowania jest zdecydowanie gorsze niż ewentualnie jeden na milion przypadków powikłań pozakrzepowych w przypadku jakichś szczepień i to też nie wszystkimi szczepionkami – powiedział ekspert.

– Tak więc analizując wszystkie za i przeciw, zdecydowanie zalecamy, polecamy po weryfikacji lekarskiej szczepienie kobiet w ciąży przeciwko COVID-19 – podkreślił prof. Zimmer.

Czym i na jakim etapie wg. ekspertów miałyby być szczepione ciężarne?

Ekspert stwierdził, że rekomendowane jest szczepienie ciężarnych po 16 tygodniu ciąży, czyli po zakończeniu organogenezy – procesu tworzenia się i rozwoju narządów w trakcie rozwoju nienarodzonego dziecka.

– W ciągu kilku miesięcy od pojawienia się szczepionek trudno mówić o doświadczeniu kobiet w ciąży, bo tych badań nie było. Bazujemy na badaniach obserwacyjnych, czyli tutaj wprowadzamy tzw. logikę i wiedzę medyczną ogólną. Wszystkie działania medyczne w ciąży bardziej zalecane są po organogenezie, czyli po 16 tygodniu ciąży – powiedział lekarz.

Dla kobiet z dzieckiem pod sercem rekomendowane miałyby być szczepionki oparte na technologii mRNA.

– Dla kobiet w ciąży one są najbardziej wskazane, co wcale nie znaczy, że pozostałe szczepionki mają udowodnione działanie uboczne. Nie, ale jeśli mamy do wyboru dwa rodzaje szczepionek, to dla kobiet w ciąży ta pierwsza grupa jest zdecydowanie bezpieczniejsza – podsumował ekspert.

Źródło: PAP, wnmp.pl