Powiedział TO w TVP! Epidemiolog: Trzeba rozliczyć rząd! [WIDEO]

0
3242
Zbigniew Hałat Źródło: TVP

Niewiarygodne, że to poszło w TVP! W ostatnim „Warto rozmawiać” TVP poruszono kwestie lockdownu, szczepionek i reżimu sanitarnego. Prowadzący Jan Pospieszalski był wyjątkowo obiektywny, a jego goście bardzo krytyczni wobec rządu.

Pospieszalski mówił m.in. o tym, że „w rok po ogłoszeniu pandemii, kolejnych falach zarazy, statystyki pokazują, że szczepienia nie spowodowały oczekiwanego zatrzymania choroby, a polityka lockdownu, w tym także służby zdrowia zamknięcie, przynosi fatalne rezultaty”. Dodał, że „odnotowaliśmy zapaść w leczeniu innych groźnych, przewlekłych chorób”.

Jeszcze ostrzej wypowiadali się goście Jana Pospieszalskiego, a wśród nich słynny epidemiolog – Zbigniew Hałat. Ekspert domaga się rozliczenia winnych.

– Rozumiem, że ta audycja będzie początkiem sprawy prowadzonej przez pana mecenasa wobec winowajców. No, trzeba rozliczyć przecież rząd za zgony nadmiarowe, w stosunku do średniej minionej pięciolatki, sięgające 100 tys. ludzi. Ci ludzie mogli żyć – powiedział dr Hałat.

– Jedno życie się liczy, a sto tysięcy tym bardziej. Mają swoje rodziny, zostawione sprawy za sobą. Chcieliby może inaczej zakończyć życie.

Według dra Hałata, rząd podejmuje decyzje nie podparte wiedzą medyczną.

– Poza tym, jeżeli mówimy o podstawach medycznych wszelkich decyzji rządowych, to trzeba wyraźnie powiedzieć, że proszę o wskazanie chociaż jednej zasady opartej o aktualny stan wiedzy medycznej […] która się trzyma jako uzasadnienie podejmowanych decyzji – mówił ekspert.

– Decyzji wpływających drastycznie na życie każdego z nas – od niemowlęcia po umierającego starca bez pomocy w szpitalu pod respiratorem. Takiego, któremu odmówiono wizyty w domu, leczenia sprawdzonymi środkami farmakologicznymi, które przyjmowane są przez wielu na świecie i ratują życie w pierwszej fazie zakażenia – dodał.

– Jest to poza wszelką pragmatyką medyczną. Jest to więc akcja polityczna – podsumował ekspert.