Co łączy obowiązek masek i Kulczyka? “Szybciej, bo jeszcze straci”

0
3785
Sebastian Kulczyk oraz maska FFP2. / foto: Wikimedia, autor: Piotr Porebski/Pixabay (kolaż)

W Polsce, jak już informowaliśmy, planowane jest wprowadzenie obowiązku noszenia masek zamiast chust, szalików czy bandamek. Okazuje się, że zupełnym przypadkiem w grudniu produkcję masek rozpoczął Sebastian Kulczyk.

Sebastian Kulczyk już w grudniu rozpoczął produkcję masek typu FFP2, tymczasem rząd rozważa wprowadzenie obowiązku ich stosowania. Co prawda nie słychać jak na razie, by maski specjalistyczne miały być obowiązkowe, jednak wiemy, jak to wyglądało z poprzednimi zapowiedziami rządu.

– Będzie jasne zalecenie na poziomie rozporządzenia pandemicznego, że nie akceptowane są surogaty maseczek, czyli chusty, przyłbice – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

– I takie będzie zalecenie ostre, natomiast co do rodzaju maseczki – tutaj nie chcemy wprowadzić takiego twardego regulacyjnego podejścia – dodał szef resortu. – Tutaj Rada Medyczna w zasadzie opracowała już takie zalecenia, które mówią, jakie typy maseczek stosować.

Będzie zatem rekomendacja stosowania masek specjalistycznych typu FFP2, ale nie ich nakaz. Być może będzie to taka sama miękka rekomendacja jak w przypadku godziny policyjnej w Sylwestra.

Co jednak ciekawe, od grudnia 2020 roku produkcją masek zajmuje się Ciech, a inicjatywa ta to dzieło Sebastiana Kulczyka. Moce przerobowe Ciechu pozwalają na produkcję 50 tysięcy masek FFP2 dziennie, co przekłada się na ponad 10 milionów sztuk wyprodukowanych w ciągu roku.

– Staramy się elastycznie dostosowywać potencjał zakładów grupy do zmieniających się potrzeb. Efektem tego jest rozpoczęcie produkcji maseczek ochronnych, w zaledwie pięć miesięcy – tłumaczył Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu.

W tym czasie zakupiliśmy i uruchomiliśmy w bydgoskich zakładach linię produkcyjną i – co najważniejsze – zakończyliśmy z sukcesem proces certyfikacji maseczek klasy FFP2 – podkreślił.

“Sebastian Kulczyk już 2 miesiące robi maseczki i czeka na odpowiedni przepis prawny. Szybciej, bo jeszcze straci” – zauważa użytkownik Twittera o nicku “Coolfon”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj