Znamy skutki uboczne szczepionki Pfizera. Niektóre są poważne

0
7023
Źródło: Pixabay

W związku z warunkowym dopuszczeniem szczepionki firmy Pfizer-BioNTech przez Unię Europejską pojawiła się ulotka firmy w języku polskim. Znajdziemy tam między innymi zaobserwowane skutki uboczne podczas badań klinicznych i częstość ich występowania.

Już 27 grudnia w Polsce mają rozpocząć się szczepienia przy pomocy preparatu od firmy Pfizer-BioNTech. Właśnie poznaliśmy treść ulotki, w której znajdziemy informacje o badaniach i skutkach ubocznych.

Skutki uboczne szczepionki

Na stronie szóstej znajdujemy tabelę “działania niepożądane występujące podczas badań klinicznych”. Badania pogrupowano według częstości występowania.

Skutki uboczne występujące bardzo często, a więc u więcej niż 1 osoby na 10: ból głowy, ból stawów i mięśni, ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, dreszcze, gorączka. Jak podkreślono te objawy częściej występują po podaniu drugiej dawki.

Skutki uboczne występujące często, a więc u więcej niż 1 osoby na 100: nudności oraz zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia. Skutki uboczne występujące niezbyt często, a więc u więcej niż 1 osoby na 1000: limfadenopatia, czyli powiększenie węzłów chłonnych, bezsenność, ból kończyny, złe samopoczucie, świąd w miejscu wstrzyknięcia.

Skutki uboczne występujące rzadko, a więc u więcej niż 1 osoby na 10 000: ostre obwodowe porażenie nerwu twarzowego, jak jednak podkreślono odnotowano ów objaw u czterech osób, u jednej 37 dni po 1-szej dawce, zaś u trzech kolejno 3, 9 i 48 dni po 2-giej dawce.

Odnotowano jeszcze jeden skutek uboczny, który jednak występował na tyle rzadko, że nie da się określić jego statystycznej częstości: anafilaksję, czyli nagłą ciężką reakcję alergiczną, która może być przyczyną zgonu (za Wikipedią).

Niewiadome i przeciwskazania

Podkreślono także w wielu fragmentach, iż producent nie posiada odpowiednich danych, by odpowiedzieć na wiele zasadnych pytań. Dowiadujemy się między innymi, że nie badano wpływu na płodność u ludzi, a badania na zwierzętach nie wykazały niczego niepokojącego.

Producent podkreśla, że nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji z innymi produktami leczniczymi. Nie wiadomo, czy produkt przenika do ludzkiego mleka (dotyczy kobiet karmiących piersią). Niewiadomych jest więcej, między innymi “okres utrzymywania się ochrony zapewnianej przez szczepionkę jest nieznany”.

Przeciwskazaniem do szczepienia jest nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, których lista wygląda następująco: cholesterol, potasu chlorek, potasu diwodorofosforan, sodu chlorek, disodu fosforan dwuwodny, sacharoza, woda do wstrzykiwań.

Dowiadujemy się także, że “nie przeprowadzono badań genotoksyczności ani rakotwórczości”. Producenci jednak, nie wiadomo dlaczego zapewniają, że nie przewidują rakotwórczego działania szczepionki.

Jak widać skutków ubocznych, w tym mogących prowadzić do śmierci jest wiele. Podobnie wiele jest niewiadomych, bo nie prowadzono badań m.in. dotyczących wpływu szczepionki na płodność u ludzi, rakotwórczości, a także jak długo utrzymuje się odporność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj