Maski dalej nielegalne? Kancelaria Prawnicza miażdży rządowe przepisy

0
558
Ważny komunikat. / foto: Facebook: Kancelaria Lega Artis

Czy przepisy dotyczące nakazu zasłaniania ust i nosa są dalej nielegalne? Tak twierdzi Kancelaria Lega Artis, która we wpisie na Facebooku wyjaśnia zawiłości prawne. – Obecny stan prawny według nas oznacza, iż nakazy nie mogą być skutecznie egzekwowane na drodze sądowej – uważają prawnicy.

Jak wynika ze znowelizowanej ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń z mocą od dnia 29.11.2020 roku, opublikowana w (Dz. U. Poz. 2112) regulacja zasłaniania ust i nosa następuję zgodnie dodanym zapisem do art. 46b) punkt: 13) – czytamy we wpisie Kancelarii.

Ograniczenia tylko w ustawie

Kancelaria wskazuje również, że “zgodnie z treścią artykuł 31 ust. 3 Konstytucji, który mówi o tym, że ograniczenia wolności obywatelskich mogą być ustanawiane tylko w ustawie“.

Rozporządzenia wydane na podstawie ustawy, które mają uregulować powszechny obowiązek stonowania nakazów nie są jednak ustawą i według nas ten zapis jest sprzeczny z powyżej powołanym artykułem 31 Konstytucji – podkreślają prawnicy.

Zgodnie z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP ograniczenia z korzystania z konstytucyjnych praw i wolności mogą być ustawianie wyłącznie w ustawie a nie w jak obecnie, iż ustawa nakazuje jakiś obowiązek, ale regulacja tego obowiązku następuje w rozporządzeniu i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie – dodano.

Nakazy nie mogą być skutecznie egzekwowane

W tym miejscu należy wg. nas jednoznacznie stwierdzić, że aby wprowadzić tego rodzaju zakazy należy ogłosić stan wyjątkowy na danym terenie, czego do dnia dzisiejszego nasz „cudowny” rząd nie uczynił – kontynuują prawnicy.

Obecny stan prawny według nas oznacza, iż nakazy nie mogą być skutecznie egzekwowane na drodze sądowej, zaś osobom, które doznały uszczerbku na skutek wymuszenia określonego zachowania na podstawie obowiązujących przepisów przysługują roszczenie odszkodowawcze – podkreśla Kancelaria.

Decyzje, zatem czy będzie Państwo przyjmowali mandaty za nie zasłanianie ust i nosa czy tez zgromadzenia pozostawiamy Państwu – podsumowują prawnicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj