Posłanka PiS: Ja nie miałam tego koronawirusa, a test miałam pozytywny [WIDEO]

0
838
Posłanka PiS Ewa Szymańska. / foto: Prt Sc sejm.gov.pl

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Ewa Szymańska, zadała niewygodne pytanie dotyczące testów i wymazów na koronawirusa. Szymańska miała pozytywny wynik testu, a badania na przeciwciała pokazały, że koronawirusa nie miała.

Testy na koronawirusa, zarówno te antygenowe, jak i PCR budzą wątpliwości lekarzy, choć te drugie bywają przez niektórych nazywane “złotym standardnem”. Pojawia się wiele wątpliwości, co do ich skuteczności i tego, jak wiele dają wyników fałszywie pozytywnych.

Takie wątpliwości przedstawiła posłanka partii rządzącej, Ewa Szymańska. – Prawie półtora miesiąca temu miałam robiony test na koronawirusa, pozytywny wynik miałam. Bezobjawowo zupełnie, ale musiałam być najpierw w kwarantannie, potem w izolacji – mówiła Szymańska.

Zrobiłam sobie później test na przeciwciała, których nie mam. Mam pytanie w związku z tym, trochę na ten temat czytałam, jak to jest z tymi testami i wymazami na koronawirusa, w jakim stopniu one są pewne co do swoich wyników? Z dalszego ciągu badań wynika, że ja nie miałam tego koronawirusa, mimo że test miałam pozytywny – powiedziała posłanka PiS.

Negatywnie na temat testów antygenowych wypowiedział się prof. Robert Flisiak, który jest kierownikiem Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. – To jest tragedia, bo one dają wyniki porównywalne z rzutem monetą. To jest potwierdzone, 40 procentowa czułość w ośrodku, który miał potwierdzić przydatność – mówił profesor.

– No i proszę bardzo, ci którzy chcą uparcie stosować, sami sobie szkodzą w tym momencie. Te testy antygenowe powinny trafić na śmietnik, niezależnie od tego, że zapłaciło się za nie ponad 120 milionów złotych – tłumaczył.

Z kolei prof. Kornelia Polok krytykowała testy PCR, które jej zdaniem “są niewiarygodne i mogą dawać wyniki fałszywie pozytywne”. Dlaczego? – W procedurze izolacji materiału genetycznego z nosogardzieli nie jesteśmy w stanie pozbyć się RNA innego pochodzenia niż koronawirusowy – tłumaczy. Więcej w artykule na naszej stronie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj