Profesor z Uniwersytetu Oxford: Szczepionka albo maseczka do końca życia!

0
165
Maseczka oraz szczepionka - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay/Pixnio (kolaż)

Szokującą propozycję przedstawił jeden z profesorów Uniwersytetu Oxford. Prof. Savulescu proponuje, by zaszczepienie się było w jakiś sposób wynagradzane, proponuje także aby szczepionki nie były obowiązkowe, ale za to chce by ludzie niezaszczepieni byli zmuszeni do noszenia maseczki do końca życia!

Największą szansą na zakończenie pandemii koronawirusa przy jak najmniejszej liczbie ofiar śmiertelnych i największym przywróceniu normalności wydaje się wprowadzenie skutecznej szczepionki. Ale jak należy rozprowadzać taką szczepionkę? – zastanawia się na swoim blogu prof. Julian Savulescu.

Istnieją ogromne problemy logistyczne związane ze znalezieniem szczepionki, udowodnieniem jej bezpieczeństwa, a następnie produkcją i podawaniem jej światowej populacji. Nawet jeśli te problemy zostaną rozwiązane, pandemia nadeszła w czasie, w którym coraz więcej osób ma wątpliwości co do skuteczności i zasadności szczepień.

Badania w USA pokazują, że tylko 3 na 4 osoby dobrowolnie dałyby się zaszczepić, gdyby szczepionka COVID-19 była dostępna, a tylko 30 procent chciałoby otrzymać szczepionkę wkrótce po jej udostępnieniu. Z kolei według badań przeprowadzanych w Polsce około połowa badanych nie chce przyjąć szczepionki przeciw koronawirusowi.

Prof. Savulescu proponuje zatem, by nagradzać za chęć poddania się szczepionce. Nie chodzi jednak o nagradzanie finansowe, bowiem to wzbudziłoby pewne podejrzenia co do bezpieczeństwa szczepionek. Zamiast tego profesor Oxfordu proponuje to, co świetnie znamy z powieści dystopnijnych, jak Philipa K. Dicka.

Osoby, które przyjęły szczepionki mieliby być wynagradzani poprzez “ułatwienia w podróżowaniu, możliwość pracy i socjalizacji, brak konieczności zachowania dystansu społecznego, albo prawo do nienoszenia maseczki w miejscach publicznych”. To oznacza, że przyjęcie szczepionki byłoby konieczne do normalnego życia.

Warto zwrócić uwagę na “prawo do nienoszenia maseczki w miejscach publicznych”. Zdaniem prof. Savulescu ci, którzy nie przyjęliby szczepionki powinni nosić maseczki, gdyż stanowią zagrożenie. – Ci, którzy się nie zaszczepią, nawet jeśli ich odmowa jest uzasadniona, powinni nosić maseczki i zachowywać dystans społeczny, ponieważ są zagrożeniem dla innych, bezpośrednim zagrożeniem – pisze profesor Oxfordu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj