III Wojna Światowa za kilka miesięcy? To koniec pokoju między USA a Rosją

0
80
koniec świata
koniec świata Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay

Temat III Wojny Światowej co i raz budzi niezwykłe emocje. W ostatnich latach wielokrotnie zwiastowano jej wybuch, a to poprzez wzrost napięć między USA a Koreą Północną, a to między USA a Iranem. Teraz okazuje się, że zarzewiem konfliktu może być traktat między USA a Rosją!

Traktat nuklearny między Stanami Zjednoczonymi a Rosją “Nowy START“, wygaśnie już w lutym 2021 roku. Tymczasem w piątek 16 października Prezydent Władimir Putin zaproponował USA bezwarunkowe przedłużenie traktatu, to jednak zostało odrzucone.

Traktat został podpisany w 2010 roku przez ówczesnych Prezydentów Stanów Zjednoczonych oraz Rosji, a zgodnie z nim “ograniczenia w rozmieszczaniu strategicznych głowic nuklearnych, pocisków balistycznych i bombowców, a także zezwala na inspekcje obiektów wojskowych”.

Stany Zjednoczone domagają się rewizji postanowień, wstrzymania modernizacji arsenału głowic nuklearnych przez obie strony, a także włączenia do porozumienia Chin, które zdaniem USA również powinny ograniczyć swój potencjał. Włączenie Chin nie będzie jednak łatwym zadaniem.

Porozumienie jest ostatnim traktatem, który ogranicza rozmieszczanie strategicznej broni nuklearnej. Jego koniec w lutym 2021 roku będzie oznaczał brak ograniczeń traktatowych dla obu państw. Niechęć do przedłużenia traktatu, a także zerwanie w 2019 roku traktatu INF znacznie przybliża nas do perspektywy III Wojny Światowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj